Francja2015W dniach 8-28 marca 2015 roku grupa uczennic w składzie Katarzyna Kubas IIIc, Justyna Matoga, Anna Trybuś IIIh oraz Paulina Wesołowska i Agnieszka Zając IIIi wraz z opiekunem p. Tomaszem Derą uczestniczyli w stażach zawodowych w restauracjach i hotelach zlokalizowanych w departamencie Wandea w zachodniej Francji. Miejsca do odbywania praktyk zorganizowała szkoła CFA w Saint Michel Mont Mercure.

Były to: restauracja Le Phare West i Hotel de la mer w miejscowości La Tranche sur mer, restauracja Le p’tit Marche w Saint Gilles Coix de Vie, restauracje na wyspie Noirmoutier La table d’Elise i Aux vieux loup de mer. Wszystkie obiekty zlokalizowane były w miejscowościach nad Oceanem Atlantyckim, co bardzo uatrakcyjniało cały pobyt na stażu. Stażystki doskonaliły swój warsztat pacy w obsłudze gości oraz przygotowywaniu potraw kuchni francuskiej.

W wolnym czasie zwiedzały pobliskie miejscowości, spacerowały po plaży oraz integrowały się z młodzieżą francuską. W połowie naszego pobytu szkoła goszcząca zorganizowała Dzień Stażysty, podczas którego przedstawialiśmy uczniom francuskim prezentacje o Krakowie, Nowej Hucie i naszej szkole, co wzbudziło wielkie zainteresowanie o czym świadczyły liczne pytania ze strony uczniów. Popołudniu przystąpiliśmy do produkcji polskich potraw, wspólnie przygotowaliśmy rogaliki krucho-drożdżowe z marmoladą, paszteciki z grzybami i kapustą, babkę wielkanocną oraz mus czekoladowo-malinowy. Podsumowaniem całego dnia było spotkanie przy wspólnym stole z dyrekcją i nauczycielami połączone z degustacją przygotowanych potraw oraz rozmowami na temat naszego pobytu we Francji.

Pobyt na stażu dla uczennic był niewątpliwie wspaniałą przygodą połączoną z nauką, którą zapamiętają na długie lata. Podczas trzech tygodni szlifowały swoje umiejętności językowe, poznawały kulturę francuską, potrafiły radzić sobie ze stresem oraz uczyły się samodzielności. Wszystkie te pozytywne cechy z pewnością zaprocentują w przyszłym życiu zawodowym i nie tylko.

» Zapraszamy do galerii zdjęć